Ozonowanie i dezynfekcja pomieszczeń

→  Usuwanie nieprzyjemnych zapachów po papierosach, pleśni,  pożarach, usuwanie roztoczy

Od miejsc, w których przebywają ludzie, a zwłaszcza dzieci, wymagamy czystości i bezpieczeństwa. Niestety codzienne, zwykłe sprzątanie nie zawsze wystarcza. W wilgotnych pomieszczeniach rozwijają się niebezpieczne grzyby i pleśnie, w dywanach i tapicerowanych meblach żyją miliony roztoczy, nie wspominając już o wirusach i bakteriach. Nader często zdarza się, że pozbycie się przykrych zapachów jest niewykonalne, a walka z roztoczami w otoczeniu bezskuteczna. Taki stan rzeczy, zwłaszcza dla alergików, jest nie do zniesienia, wpływa negatywie na samopoczucie i na jakość życia. Wówczas najlepiej wezwać fachowców.

W związku z obecną sytuacją informujemy o możliwości skorzystania z naszych usług dezynfekcyjnych. Zjawisko, które nas dotknęło, wymaga wprowadzenia nowych procedur czystości w naszych firmach, placówkach oświatowych, ośrodkach zdrowia czy restauracjach. Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, zajmiemy się odkażaniem Waszych pomieszczeń. Ozonowanie to najlepszy sposób na stworzenie niemalże sterylnego środowiska, bez wirusów, bakterii, alergenów, grzybów oraz uwolnienie pomieszczeń od nieprzyjemnych zapachów bez wykorzystywania jakże szkodliwej chemii.

Ozon jest niebieskim gazem, który posiada gęstość większą od powietrza, dzięki czemu jest idealnym środkiem dezynfekującym zarówno powietrze, jak i wodę. Czasami nazywany aktywowanym tlenem O3, zawiera trzy atomy tlenu, a nie dwa jak powietrze, którym oddychamy na co dzień. Działa zabójczo na organizmy jedno- i wielokomórkowe o niskiej specjalizacji komórek, tj. bakterie, wirusy czy grzyby. Rozpylony gaz jest w stanie wniknąć nawet do teoretycznie niedostępnych miejsc, których nie można odkazić z zastosowaniem innych środków.


Ozon jest drugim, co do siły sterylizatorem znanym człowiekowi, jest w stanie niszczyć bakterie, wirusy, grzyby, alergeny, pleśnie, nieprzyjemne zapachy, a w wysokich stężeniach nawet pchły. Interesujące jest to, że występuje on naturalnie w środowisku, głównie jako skutek uderzenia pioruna w trakcie burz. Świeży zapach, jaki potem wyczuwamy, jest właśnie efektem naturalnego wytworzenia ozonu. Ozon powstaje także w wodospadach.

Ozonowanie likwiduje mikroorganizmy i usuwa brzydkie zapachy, pochodzenia organicznego oraz sztucznego jak np. swąd spalenizny po pożarze / zadymieniu, a także zapachy farb, lakierów czy rozpuszczalnika, utrzymujących się w pomieszczeniu po przeprowadzonym remoncie.

Działanie bakteriobójcze ozonu jest około 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze niż chloru. Ozon ma bardzo silne działanie oraz stosunkowo krótki czas rozkładu przez co dezynfekowane pomieszczenia po stosunkowo krótkim czasie nadają się do użytkowania.

Ozon w alergii

Naukowcy znają około 30 tysięcy gatunków roztoczy. W Polsce dominują 2 gatunki, ale i to wystarczy, aby uprzykrzyły życie osobom uczulonym. Najlepszą metodą terapeutyczną jest unikanie kontaktu z alergenami, czyli substancjami uczulającymi. W tym celu należy często prać dywany, kołdry, firanki, czyścić materace i tapicerkę mebli.

Alergia to choroba cywilizacyjna. Naukowcy zbadali, że na różne jej odmiany cierpi aż 30% polskiego społeczeństwa. To, czy zachorujemy, zależy zarówno od genów, jak i od środowiska, w którym żyjemy. Na geny nie mamy wpływu, ale czynniki wywołujące alergię łatwo możemy usunąć z naszego otoczenia dzięki ozonowaniu.

Roztocza to pajęczaki w większości osiągające rozmiary od 0,1 do 1mm. Żywią się złuszczonym naskórkiem ludzkim i zwierzęcym, mikroorganizmami (np. grzybami) oraz resztkami organicznymi. Najlepsze warunki rozwoju znajdują w środowiskach ciepłych i wilgotnych – temperatura od 21-28 stopni C i wilgotność powyżej 70%. Jedno pokolenie rozwija się około 4 tygodni. W związku z tym w naszej strefie klimatycznej optymalne warunki do namnażania roztocze znajdują w okresie od sierpnia do listopada, co nie znaczy, że ich szkodliwe działanie ustaje w pozostałych miesiącach. Po prostu jest tylko odrobinę mniej uciążliwe dla alergików.

Jak działa ozon w walce z alergią?

Otóż chroni on nas przed powszechnie występującym rodzajem alergii, jakim jest uczulenie na roztocze kurzu domowego. Aby uniknąć zmory alergików, czyli zatkanego nosa, napadów kichania, wodnistego kataru, łzawienia oczu itd., należy usunąć z naszych domów alergeny, czyli konkretnie odchody roztoczy. Kuleczki kału pokryte śluzem przyklejają się do materaców, kotar, dywanów, wykładzin, mebli tapicerskich. Tutaj gromadzą się najliczniej, ponieważ znajdują najlepsze warunki do przetrwania, a my nie możemy usunąć ich wilgotną ścierką. Nieco mniej jest ich w kurzu podłogowym. Jeśli osiągną stężenie 100 roztoczy na 1gr kurzu, to jest to ilość niebezpieczna dla osoby cierpiącej na alergię. Uczulenie na kurz domowy ma charakter długotrwały, dlatego oprócz wyżej wymienionych pojawić się mogą następujące objawy alergii: zmęczenie, senność, zaburzenia koncentracji, bóle głowy.

Tymczasem ozonowanie zaoszczędzi nam codziennego trudu. Ozon zabija te organizmy już przy stężeniu 0,005 ppm.

Usuwa również pleśnie i grzyby. „Operację” ozonowania należy powtarzać raz w miesiącu. Jest to prosty i skuteczny sposób walki z roztoczami.

Polecamy również regularne ozonowanie wnętrz Państwa samochodów, aby pozbyć się grzybów z układu klimatyzacji czy dymu tytoniowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *